وب سایت شخصی نیره افتخار
linkedin

لینکدین شبکه اجتماعی هست اما شبکه اجتماعی حرفه‌ای!!!

نکته ابتدایی: این متن بیشتر از اینکه یک متن آموزشی باشد یا مشاوره‌ای، یک درد و دل است. درد و دل استفاده درست از امکانی که در اختیار ما قرار می‌گیرد.

لینکدین یک شبکه ارتباطات حرفه‌ای است؛ شاید حتی بتوان گفت یک رزومه پویای آنلاین که در آن افراد قرار است تصویر حرفه‌ای خودشان را، تجارب کاری‌شان، تحصیلاتشان و شایستگی‌هایشان را به نمایش بگذارند. اگر هم آشنایی و ارتباطی هست بر اساس همین موضوع است؛ یعنی مثلا من در حوزه مدیریت استعداد به دنبال متخصص هستم، در لینکدین این افراد را پیدا می‌کنم و سعی می‌کنم با آنها تعاملی داشته‌باشم.

لینکدین چت‌ “باکلاس” نیست! اینکه در لینکداین عکس خیلی غیر رسمی بگذاریم، ASL بپرسیم (حالا به هر طریقی!!!!!)، نه حرفه‌ای است و در حس مثبتی نسبت به ما در فرد مقابلمان ایجاد می‌کند. اگر دنبال دوست‌یابی (حالا هر مدلی!) هستیم، جاهای خیلی بهتر و موثرتر از لینکداین برای این کار است؛ صفحه چت خصوصی لینکداین برای این است که شما پیامهای کاری و مشورتی در حوزه کاری بگذارید یا حداکثر تبریک بابت موفقیتهای حرفه‌ای.

لینکدین محل تخلیه هیجانات روانی منفی نیست! هر چند که کلا برخوردهای خشن و بی‌ادبانه درست نیست، تا دلمان بخواهد شبکه اجتماعی هست که بتوان این کارها را درش انجام داد. بگذاریم حداقل یک وجهه مناسب و حرفه‌ای برای ما باقی بماند. لازم نیست به هر خبری، به هر ادعایی، به هر فعالیت بازاریابی عکس‌العمل نشان دهیم. یا اگر عکس‌العمل نشان دهیم، به‌جای تحقیر و برخورد ناشایست، حداقل، محترمانه و با شواهد صحبت کنیم.

لینکدین محل ارائه تصویر حرفه‌ای ماست، نه عقایدمان درباره موضوعات غیرکاری (مثل دیدگاه‌های سیاسی، مذهبی و …). باز هم تاکید می‌کنم ببینید تریبونهای مختلفی هست که آنجا می‌توانیم از عقایدمان بگوییم، بحث کنیم و … در لینکداین انتظار می‌رود که ما بگوییم چقدر در حوزه کاری خودمان متخصص هستیم؛ حتی اگر متخصص حوزه دین یا سیاست هستیم، از کار تخصصی‌مان صحبت کنیم، نه دیدگاه‌هایمان. در این دوره‌ای که تنوع آرا و عقاید بسیار زیاد است، وجود جایی که فراتر از همه اینها، بتواند بر تخصص تمرکز کند، ارزشمند است؛ اگر فردی که تمایل به کار کردن با شما را دارد، عقاید شما برایش مهم باشد، مطمئن باشید در این زمینه جستجوی لازم را صورت خواهد داد. اما بیان این عقاید موجب می‌شود پرده‌ای روی تصویر حرفه‌ای شما بیفتد و افراد، قبل از اینکه ببیند شما در کار چندمرده حلاجید، شما را بابت عقایدتان قضاوت خواهند کرد و حکم صادر خواهند نمود. باید دوباره تاکید کنم که تریبونهای زیادی برای ابراز عقاید و نگرشهای غیرکاری هست، هدف لینکداین، بحثهای حرفه‌ای و کاری است.

اگر بتوانیم هر چیزی را در جای درست خودش و در کاربرد درست خودش به کار بگیریم، شاید نظم و عدالت بسیار بیشتر در زندگی‌مان جاری شود و اطرافیانی هم که به دنبال یک فضای عاری از تنش و بدون مشکل هستند بتوانند در یک فضای حرفه‌ای، به حیات اجتماعی خودشان ادامه دهند. خاطرمان باشد که هر رفتار نامربوط ما، می‌تواند امنیت روانی دوست، همکار یا یک انسان را به خطر بیاندازد؛ به خطر افتادن امنیت روانی همین یک نفرها، موجب کاهش امنیت روانی کل جامعه‌ای خواهد بود که ما در آن زندگی می‌کنیم.

اضافه کردن نظر